سرور

معرفی SAS Expander و نحوه عملکرد آن بر روی سرور های اچ پی

فروش SAS Expander

Expander چیست ؟
با توجه به اینکه تعداد رابط های کارت SAS در حالت معمول محدود است ،HPE ماژولی ارائه داده که امکان استفاده از درایو های SAS یا SATA را بیشتر از حالت عادی امکان پذیر می سازد .یعنی اگر یک کارت SAS در حالت عادی با دو رابط اتصالی 4 یا هشت درایو را پشتیبانی میکند با وجود ماژول SAS Expander می تواند به Raid Controller این جازه را بدهد که از حداکثر ظرفیتش استفاده کند .به توجه به نوع و مدل Raid Controller این ماژول نیز میتواند تا 128 یا 256 درایو SAS یا SATA را بر روی سرور HPE ساپورت کند .

برای مثال اگر شما یک Raid Controller مدل p440AR داشته باشید که دو ورودی Internal دارد و به طور عادی از هشت درایو SAS پشتبانی می کند می توانید با اضافه کردن یک SAS Expander و با اتصال کابل خروجی SAS Expander به ورودی Raid Controller توسط یک کابل Mini SAS تعداد درایو ها را افزایش دهید این درایو های اضافه شده میتوانند در یک محفظه 8 تایی کوچک یا در یک مجموعه 24 تایی باشند .
باند یک کابل، به تعداد کمتری از آن‌ها نیاز است. و دلیل استفاده از دو کابل برای اتصال اکسپندر به کنترل‌گر افزایش سرعت است.

متغیرهایی که باید برای دستیابی به حداکثر سرعت SAS Expander بر روی سرورHP در نظر بگیرید به شرح زیر هستند:
• هنگام اتصالRaid Controller به PCIe 3.0 اطمینان حاصل کنید که در اسلات PCIe 3.0 نصب شود.
• بعضی از اسلات های 8x ، سیگنال 4x دارند که این موضوع باعث نصف شدن پهنای باند می شود پس هنگام نصب توجه کنید که حتما اسلات های 8x و 16x ، سیگنال 8x داشته باشند.
• برای حداکثر سرعت یک Raid Controller با سرعت 12G=4800MB/s ایده آل ترین گزینه استفاده از SAS Expander با سرعت 12G=4800MB/s است.
• سرعت هارد های SSD در مقابل هارد های HDD بسیار بالا تر است و حداکثر سرعت ممکن را نیز دارا هستند .پس برای سرعت بالاتر از هاردهای SDDاستفاده کنید.
• از هارد های SAS به جای SATA استفاده کنید چراکه هارد های SAS ده درصد از هاردهای SATA سریع تر هستند.
چند نکته در مورد SAS Expander :
• SAS Expander نیز از RAID پشتیبانی می‌کند.
البته وابستگی زیادی به Raid Controller دارد .درواقع SAS Expander وابسته به Raid Controller است یعنی SAS Expander چیزی را پشتیبانی میکند که Raid Controller پشتیبانی می کند .بر همین اساس اگر با Raid Controller خود می‌توانید از RAID استفاده کنید، پس می‌توانید که درایوها را در زنجیره SAS Expander قرار داده و تنظیمات RAID را اعمال کنید. اگر از هم کارت غیر RAID مانند HBA استفاده میکنید می توانید به روش دسته ای (JBOD) از درایو ها استفاده کنید .

• حداکثر طول سیمی که می توانید برای SAS Expander استفاده کنید 8 متر است .
• تنها کارت های Raid Controller SAS از Expander SAS پشتیبانی می کند .البته بازهم همه ی کارت های Raid Controller SAS از SAS Expander پشتیبانی نمیکند برای اطمینان مشخصات کارت خود را بررسی کنید ،اگر در مشخصات کارت آمده باشد که از درایو های 128 و 256 پشتیبانی می کند ،پس از SAS Expander نیز پشتیبانی خواهد کرد .اما در ما در برخی از دستگاه‌ها با استفاده از یک یا دو رابط روی کنترل‌گر امکان به کارگیری SAS Expander وجود ندارد.
• شما این امکان را دارید که از درایوهای SAS یا SATA و نیز SSD با SAS Expander استفاده کنید.

• SAS Expander با هر سیستم عاملی سازگار است :
از آنجایی که SAS Expander نیاز به درایور ندارد و برای سیستم عامل بسیار شفاف است فقط کافی است Raid Controller شما از SAS Expander پشتیبانی کند .
هم چنینSAS Expander با انواع سیستم عامل ها از جمله مک و ویندوز به خوبی کار میکند فقط باید به این نکته توجه داشته باشید ،از آنجایی که که در مک به جای پورت PCI از پورت Thunderbolt 2
استفاده می شود باید از تبدیل Thunderbolt 2 به SAS با سرعت 12G استفاده کرد .
امید واریم با خواندن این مقاله شناخت کافی در مورد SAS Expander بر روی سرور های HPE دست آورده باشید . در صورت وجود هر گونه ابهام و یا سوال در مورد سرورHPE میتوانید با کارشناسان شرکت شبکه گستران یاقوت سرخ مرکز تخصصی فروش سرورها و استوریچ های اچ پی به شماره تماس 71189-021 تماس گرفته و یا به سایت شرکت یاقوت سرخ به آدرس www.Ysorkh.net مراجعه کنید .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *